Waporyzacja – bezpieczna forma inhalowania

Stosunkowo nowym sposobem przyjmowania ziół, który jest o wiele zdrowszy od palenia, jest waporyzacja. Ta nowoczesna forma inhalowania bije rekordy popularności na świecie, zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii oraz Holandii. Powoli moda na waporyzację zaczyna docierać także do Polski, o czym może świadczyć coraz większy wybór waporyzatorów dostępnych na rynku. Czym jest waporyzacja, dlaczego jest lepsza od palenia i jakich błędów unikać podczas przyjmowania ziół w ten sposób? O tym dowiecie się z poniższego artykułu.

Zainteresowanie waporyzacją wzrasta nie tylko ze względów zdrowotnych. Ta forma inhalowania jest także o wiele bardziej dyskretna od palenia – wytwarzana para ma mniej intensywny zapach od dymu, a dzięki temu, że jest delikatna i błyskawicznie znika w powietrzu, pozwala na zachowanie pełnej dyskrecji.

Na czym dokładnie polega waporyzacja?

Waporyzacja to innowacyjna forma korzystania z ziół, ciesząca się coraz większą popularnością w wielu krajach na świecie. Może o tym świadczyć, chociażby rosnące zainteresowanie tą formą inhalowania w USA, gdzie powoli staje się podstawową formą przyswajania zdrowotnych właściwości ziół. Z jednej strony popularność waporyzacji może wydawać się fenomenem, z drugiej strony jednak nie powinna dziwić, gdyż badania dowodzą, że ten sposób inhalacji jest nie tylko o wiele przyjemniejszy, ale także i znacznie korzystniejszy dla organizmu niż palenie.

W omawianym znaczeniu waporyzacja polega na podgrzaniu ziół do konkretnej temperatury, co pozwala na odparowanie z nich substancji aktywnych i przygotowanie inhalacji z wykorzystaniem otrzymanej pary. Takie rozwiązanie sprawia, że jesteśmy w stanie przyswoić identyczne związki jak w przypadku palenia, jednak bez konieczności dostarczania organizmowi szkodliwego dymu.

Dlaczego waporyzacja jest lepsza od palenia?

Konopie czy inne zioła same w sobie nie są szkodliwe, jednak ich spalanie już może być. Dla naszych płuc żaden rodzaj dymu nie pozostaje obojętny, a regularna ekspozycja na jego działanie może prowadzić do powstania dokuczliwych objawów ze strony układu oddechowego (kaszel, zalegająca w płucach flegma, uczucie ucisku w klatce piersiowej). Paląc rośliny, wraz z substancjami aktywnymi wdychamy też szereg innych toksycznych związków. Dlatego palenie ziół nie jest zdrowe, w odróżnieniu od waporyzacji, podczas której wdychamy neutralną i delikatną dla dróg oddechowych parę.

Co więcej, waporyzacja, w odróżnieniu od palenia, nie powoduje ciągłej zadyszki, dlatego pozwala na uprawianie sportu. Jeśli więc regularnie trenujesz i jednocześnie chcesz cieszyć się dobroczynnym działaniem ziół, to waporyzacja może okazać się dla Ciebie doskonałym rozwiązaniem, za które z całą pewnością podziękuje Twój organizm.
Konopie w formie wziewnej rozszerzają oskrzela w odróżnieniu od tytoniu, dlatego są stosowane przez osoby cierpiące na astmę. Legalne zioło konopi siewnej takie jak Trompetol AQ/XQ jest najczęściej wybieranym „wkładem” do waporyzatorów.

Podsumowując, przestawienie się z palenia na waporyzację umożliwia:

  • pozbycie się uciążliwych symptomów ze strony układu oddechowego,

  • odcięcie dopływu szkodliwych toksyn do organizmu,

  • ogólną poprawę kondycji zdrowotnej.

Jak używać waporyzatora?

Aby móc korzystać z bezpiecznej inhalacji, konieczne jest nabycie waporyzatora. Jest to specjalne urządzenie odpowiedzialne za podgrzewanie suszu do określonej temperatury, dzięki czemu umożliwia wdychanie nasyconej składnikami aktywnymi pary. Przyrządy te są dostępne na rynku w wielu rodzajach oraz rozmiarach – od miniaturowych waporyzatorów, poprzez niewielkie modele przenośne przypominające swoim wyglądem e-papierosy, aż po masywne urządzenia stacjonarne, wymagające podłączenia do prądu.

W zależności od typu waporyzatora para może być dostarczana na różne sposoby – w przypadku niektórych modeli możliwe jest jej wdychanie bezpośrednio z ustnika, ale może się to odbywać także za pomocą silikonowego węża lub napełnionego parą balonu. Ze względu na działanie wysokich temperatur podczas waporyzacji urządzenie do inhalowania powinno być wykonane z trwałych i odpornych na ciepło surowców – w przeciwnym razie korzystanie z niego może stanowić zagrożenie dla zdrowia.

Czym kierować się przy wyborze waporyzatora?

Przed zakupem urządzenia do waporyzacji, warto sobie odpowiedzieć na kluczowe pytanie: gdzie przede wszystkim planujemy korzystać z tej formy inhalowania? Jeśli głównie w domu, wówczas warto rozważyć zakup modelu stacjonarnego, czyli wymagającego stałego dostępu do źródła zasilania. W sytuacji, gdy cenisz sobie mobilność i chcesz korzystać z waporyzatora nie tylko w domowym zaciszu, wtedy dobrym rozwiązaniem może być urządzenie przenośne, zasilane akumulatorami wielokrotnego ładowania. Tego typu modele najczęściej odznaczają się kompaktowym wymiarem, więc bez trudu zmieszczą się w torebce czy kieszeni spodni.

Jakich błędów unikać podczas waporyzacji?

Jednym z najczęstszych błędów popełnianych przez osoby, które stawiają pierwsze kroki w dziedzinie waporyzacji, jest korzystanie z niskiej jakości waporyzatorów. Winę w tej mierze częściowo ponoszą nieuczciwi sprzedawcy, przekonujący, że plastikowe urządzenie wyprodukowane przez anonimowego producenta, dostępne w cenie niecałych stu złotych, będzie dobrym wyborem. Dając się naciągnąć na tego typu zakup, nie tylko zmarnujesz pieniądze, ale też zniechęcisz się do tej formy inhalowania. Warto mieć świadomość, że najtańsze modele waporyzatorów często przypalają susz, a to z kolei wiąże się ze wdychaniem szkodliwego dymu, niemającego nic wspólnego z korzystnym wpływem na zdrowie.

Innym częstym błędem jest niewłaściwe przygotowanie suszu do inhalacji. Wiele osób jest przekonanych, że waporyzacja wiąże się z takimi zasadami jak palenie, tymczasem jest to poważny błąd. Aby ta forma inhalowania była efektywna, susz należy zmielić. Ważne jest prawidłowe nabicie komory waporyzatora – niektóre rodzaje urządzeń wymagają mocnego ubicia mieszanki, z kolei inne zupełnie na odwrót – wystarczy do nich wsypać odrobinę suszu.

Podsumowanie

Waporyzacja to zdecydowanie lepszy wybór niż tradycyjne palenie – jest przyjemniej, ekonomiczniej i przy tym o wiele zdrowiej dla organizmu. Aby mieć jednak pewność, że ta forma inhalacji nie wyrządzi nam szkody, należy zwrócić szczególną uwagę na wybór waporyzatora, a następnie na sposób obchodzenia się z nim. Prawidłowo eksploatowane urządzenie z całą pewnością dostarczy nam nie tylko lepszych wrażeń z waporyzacji, ale także będzie nam dłużej służyć.

One reply on “Waporyzacja – bezpieczna forma inhalowania

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *